III. Uygulamalı
Ovosit Mikromanüplasyonu
 ve Mikroenjeksiyon (ICSI) Kursu

 

 

10-11 Nisan 2010

Ankara

      Mikromanüplasyon işlemleri, günümüzde başta tüp bebek/IVF uygulamaları olmak üzere çeşitli klinik ve araştırma alanlarında giderek artan sıklıkta kullanılmaktadır. Ancak gerek tekniğin titizlikle yürütülmesi zorunluluğu gerekse kullanılan aygıtların karmaşıklığı özel bir eğitimi gerektirmektedir. Bu eğitim, dünyadaki birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de IVF kurslarında verilmeye çalışılmaktadır. Ancak eğitimin çok uzun süreye yayılmış olması, hastalardan alınan ve klinik olarak çok değerli olan hücrelerin üzerinde çalışılıyor olması ve kullanıcının rutin işlemlerle geçen zamanının yanında eğitim için uygun süreyi ayıramıyor olması mikromanüplasyon eğitiminin genellikle istenen düzeyde yürütülememesine neden olmaktadır. Yanı sıra ülkemizdeki mevcut uygulama gereği kursiyerlerin kendilerine sıra gelmesi için çok uzun süre beklemeleri gerekmektedir.

      Bu noktadan hareketle, kullanıcıların mikromanüplatör aygıtının satın alınmasından kurulumuna, mikroenjeksiyon işlemi için uygun düzenlemenin yapılmasından mikroenjeksiyon işlemine kadar geçen tüm süreçlerde etkin bilgi ve beceri sahibi olabilmesi amacıyla uygulamalı bir kursun düzenlenmesi planlanmıştır.

      Mikromanüplatör ve mikroçisel sistemi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Üreme Biyolojisi Laboratuvarlarında yürütülen araştırmalarda uzun süredir etkin biçimde kullanılmaktadır. Prof. Dr. Alp Can ile birlikte çalışmalar yürüten ve iki farklı hastanenin embriyoloji laboratuvarı sorumluluğu görevlerini üstlenen, histoloji ve embriyoloji uzmanları Dr. Özgür Çınar ve Dr. Sinan Özkavukcu tarafından aşağıda ayrıntılı programı sunulan bu kursun amacı, her kursiyerin kurs sonunda gerekli kuramsal bilgi ve becerilerle donanımlı hale gelmesini sağlamaktır. Bunun için iki teorik dersin ardından, her kursiyerin mikromanüplasyon aygıtları üzerinde uygulama yapabileceği iki günlük eğitim programı hazırlanmıştır.

       Her kursiyerin öngörülen pratik uygulama için yeterince zaman bulabilmesi için katılımcı sayısı 20 kişiyle sınırlandırılmış olup son başvuru tarihi 15 Mart 2010 olarak belirlenmiştir. Bu tarihe kadar olan başvuru sayısı 20’yi geçerse başvuru sırasına göre bir değerlendirme yapma zorunluluğu ortaya çıkabilir. Bu nedenle başvuru formundaki boşlukların eksiksiz olarak yanıtlanması ve başvuru tarihine özen gösterilmesi gerekmektedir.

      Kursun sonunda;

Kurs yaşam bilimleri alanındaki herkese açıktır.

 

Not: Düzenlemiş olduğumuz kurs Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen IVF/ICSI sertifikasyon kursuyla bağlantılı olmayıp, bilim insanlarının bu teknikle ilgili pratik ve teorik bilgi birikimini, deneyimini artırmayı amaçlamaktadır.

 

Kurs Düzenleme Kurulu

Prof. Dr. Alp Can
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Histoloji-Embriyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
alpcan@medicine.ankara.edu.tr
www.alpcan.com

Uzm. Dr. Sinan Özkavukcu
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi Laboratuvar Sorumlusu
sinozk@gmail.com

Uzm. Dr. Özgür Çınar
Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi Laboratuvar Sorumlusu
ocinar77@yahoo.com
 

Kurs Ücreti: 950 TL (KDV dahildir), ücrete dahil olanlar: tüm teorik ve pratikler, kurs notları ve çantası, sertifika, öğle yemekleri, çay-kahve araları.

Not: Kurs kontenjanı 20 kişiyle sınırlı tutulduğundan ilk 20 katılımcıdan sonra yatırılan ücretler adaylara geri iade edilecektir. Katılım listesi banka hesabına ücretin geçiş tarih sırasına göre hazırlanacaktır. Başvuru sayısının fazla olması durumunda ileri bir tarihte kurs tekrarlanacak ve ilk kursa başvuran ancak kontenjan dışı kalan adaylara öncelik tanınacaktır.

Son Başvuru Tarihi:
15 Mart 2010

Kursun Yapılacağı Yer: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Dekanlık Binası, Histoloji-Embriyoloji AbD. Sıhhiye-Ankara

 

Başvuru formunu indirmek için lütfen farenin sağ tuşuyla aşağıdaki bağlantının üzerine
tıklayıp farklı kaydet'i (save as...) seçtikten sonra bilgisayarınıza kaydediniz.

Başvuru formu (.doc)

Kurs ücretini aşağıda belirtilen hesaba yatırdıktan sonra başvuru formunu en kısa sürede eksiksiz bir şekilde
 doldurup
icsikursu@gmail.com adresine yollayınız.

Kurs Ücretinin Yatırılacağı Banka Hesap Numarası

EMR Reklam San. Tic. Ltd.Şti. Garanti Bankası Ankara Yeni Sanayii Şubesi (420)
Hesap No: 6297542, IBAN: TR09 0006 2000 4200 0006 2975 42